Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rząd zmienił program interwencji ARR na rynku wieprzowiny

Rząd zmienił program interwencji ARR na rynku wieprzowiny
We wtorek rząd przyjął roczny program działań interwencyjnych na 2003 r. ARR będzie interweniować m.in. na rynku pszenicy, żyta, mięsa wieprzowego, miodu pszczelego i tytoniu oraz masła i odtłuszczonego mleka w proszku.

Rząd zdecydował we wtorek o podniesieniu interwencyjnej ceny skupu żywca wieprzowego (średnio o 10 gr za kg). Największe emocje rolników budzą ceny interwencyjne skupu półtusz wieprzowych. Rada Ministrów ustaliła, że ARR będzie kupować półtusze od zakładów mięsnych, z którymi podpisała umowy, w średniej cenie 4,87 zł/kg (klasa E, U i R), co oznacza, że średnia cena skupu żywca wieprzowego wzrośnie o 10 gr za kg (z ok. 3,20 do 3,30 zł). Nie zadowala to rolników. Władysław Serafin, prezes kółek rolniczych twierdzi, że średnia cena skupu interwencyjnego żywca nie powinna być niższa niż 3,50. Inne związki uważają, że i to za mało i domagają się co najmniej 3,60 zł/kg.

W biurze prasowym ARR zwracają uwagę, że zwiększony zostanie tegoroczny zakres skupu interwencyjnego półtusz wieprzowych z 50 do 70 tys. ton, a ARR w różnych formach "ściągnie" z rynku w sumie 170 tys. ton półtusz wieprzowych.

Wczoraj jeszcze nie było wiadomo, kiedy wzrosną ceny skupu interwencyjnego wieprzowiny, ponieważ prezes ARR nie podpisał rozporządzenia.

Źródło: Gazeta Pomorska

Powrót do aktualności