Ceny zbóż, notowania, aktualności

Duży popyt na półtusze wieprzowe na eksport

Duży popyt na półtusze wieprzowe na eksport
Na rynku mięsa zainteresowanie dotyczy głównie wieprzowiny na eksport. Przechowalnie wyprzedały już znaczne ilości zeszłorocznych zbóż paszowych. Ich rezerwy nie były zresztą zbyt duże. Ziarno paszowe to takie które ma parametry jakościowe niższe niż te określone dla zboża konsumpcyjnego.

Nieźle sprzedaje się ostatnio wieprzowina, ale ta przeznaczona na eksport, dostępna na przetargach, a pochodząca z zapasów ARR. Ceny średnie półtusz wieprzowych dochodziły ostatnio do 3,05 zł/kg.

W tym tygodniu (od 25 lutego) ARR podwyższyła cenę wywoławczą na półtusze wieprzowe przeznaczone na eksport w formie przetworzonej (do 3,5 zł/kg). W najbliższych dniach okaże się, czy wpłynie to na zmniejszenie zapotrzebowania ze strony eksporterów.

Ujawniony niedawno piąty przypadek choroby BSE w Polsce nie zmienił na razie sytuacji na rynku wołowiny. Zdaniem ekspertów sprzedaż mięsa raczej z tego powodu nie spadnie. Ujawnianie takich przypadków konsumenci coraz częściej odbierają jako dowód, że rynek jest dobrze chroniony przed zakażonym mięsem.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności