Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kilka dni pozostało do zakończenia skupu zbóż z dopłatami

Kilka dni pozostało do zakończenia skupu zbóż z dopłatami
Już tylko kilka dni pozostało do zakończenia skupu zbóz z dopłatami. Do tej pory do firm, które podpisały umowę z Agencją Rynku Rolnego trafiło prawie 4 mln ton pszenicy i żyta. 300 tys. ton kupiły firmy agencyjne. Ale te liczby zmienią się już niewiele. Tylko nieliczne elewatory przyjmują jeszcze ziarno. Rolnikom, którzy mają dobre zboże pozostaje czekać i sprzedać towar na wolnym rynku. Jak zapewniają eksperci polska pszenica prawdopodobnie już od stycznia będzie drożeć. Marzeniem przetwórców, którzy skupili ziarno w systemie dopłat jest aby cena doszła przynajmniej do 540 zł/t, czyli o 100 zł przekroczyła cenę zakupu. Tyle bowiem wynoszą koszty przyjęcia, oczyszczenia, a potem magazynowania zboża i obsługi kredytu. Zdaniem właścicieli elewatorów to całkiem realny scenariusz.

Ponad 0,5 mln ton pszenicy skupiły firmy na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, ponad 400 tys. ton na Dolnym Śląsku i w Zachodnio-Pomorskiem.

W całym kraju żyta kupiono niecałe 500 tys. ton. Najwięcej - 84 tys. ton w Wielkopolsce, najmniej - 2 tys. w woj. śląskim i niecały 1 tys. w Małopolsce.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności