Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zwiększa się podaż kukurydzy

Zwiększa się podaż kukurydzy
Z tygodnia na tydzień rośnie podaż zbóż. W ofertach giełdowych pojawia się coraz więcej kukurydzy z nowych zbiorów. Dużo jest również pszenicy konsumpcyjnej. Przy umiarkowanym zapotrzebowaniu ceny są ustabilizowane.

Kukurydza wystawiana jest na giełdach w cenie od 390 do 460 zł/t. Najtańsza jest w południowo-zachodnich rejonach kraju, gdzie zbiera się jej najwięcej. Gorzelnie zainteresowane są tanią kukurydzą o dużej zawartości wilgoci. Kosztuje ona, z dostawą, 310 zł/t. Ceny pszenicy paszowej i konsumpcyjnej mało się różnią.

Dobre warunki atmosferyczne spowodowały że ziarno jest w tym roku dobrej jakości i większość zboża spełnia wymagania jakościowe, określone dla pszenicy konsumpcyjnej. Pszenica paszowa oferowana jest na giełdach w cenie 400-440 zł/t, konsumpcyjna - po 420-480 zł/t. Droższa jest jedynie importowana, o najlepszych parametrach, która na granicy kosztuje 500 zł/t.

Dużo jest jęczmienia, którego ceny wahają się od 350 do 410 zł/t. Nisko notowane są otręby Pszenne czeskie kosztują na granicy 170 zł/t, a żytnie są po 140 zł/t. Ceny krajowych są wyższe (260-280 zł/t z dostawą). Śruta sojowa w dalszym ciągu kosztuje ok.1030-1035 zł/t.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności