Ceny zbóż, notowania, aktualności

Żywiołowy rzepak

Żywiołowy rzepak

Tempo zmian szybsze niż na karuzeli. Notowania rzepaku rosną i spadają w ostatnich tygodniach tak dynamicznie, że producentom i przetwórcom pozostaje wstrzymywać oddech i czekać na stabilizację.

W poniedziałek notowania zaczęły dzień od historycznego poziomu blisko 720 euro za tonę, by zakończyć dzień przeceną. W efekcie rzepak na paryskim parkiecie Matif wyceniany jest dzisiaj na niespełna 713 euro za tonę. A sprzedaż? Sprzedają tylko ci, którzy muszą. Ale większość, która zainwestowała w przechowywanie nasion, z pozbywaniem się ich teraz raczej nie zamierza się spieszyć. Mimo wahań na paryskiej giełdzie, widać że trend jest raczej wzrostowy, więc rolnicy wolą trzymać nasiona i czekać na kolejne zwyżki. Zwłaszcza, że przełom roku, z reguły oznacza wyższe ceny.

Ale niewiadomą są przyszłoroczne plony. Choć rośliny, teoretycznie, wyglądają na polach dobrze, to terminy siewów były bardzo przesunięte, a ciepła jesień sprzyjała rozwojowi chorób i szkodników. Uprawy wciąż są monitorowane pod kątem suchej zgnilizny kapustnych i śmietki kapuścianej, które w tym roku mocno dały się rzepakowi we znaki.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności