Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zbożowy szok cenowy

Zbożowy szok cenowy

Zbożowy szok cenowy. Wystarczyło kilka dni, by ziarno w krajowych magazynach, zlokalizowanych blisko upraw rolniczych, zdrożało nawet o 90 złotych za tonę. Eksporterzy dopiero podejmą decyzje, co do stawek skupowych.

Taka sytuacja to wynik ogłoszonych prognoz wyraźnego zmniejszenia zbiorów zbóż na świecie oraz uszczuplenia zapasów. W wielu krajach pogoda była bardzo dynamiczna i często niekorzystna dla upraw. Dlatego ilość i jakość ziarna, miejscami pozostawia sporo do życzenia. 

Także u nas w kraju maklerzy oceniają, że na terenach zmagających się z suszą, zbiory są o około 30-40 procent mniejsze niż zakładano. A z kolei ziarno, które dotknęły ostatnie deszcze nie ma odpowiedniej gęstości i coraz częściej jest porośnięte.

Wysokie stawki dotyczą tylko zbóż standaryzowanych, czyli spełniających wyznaczone parametry. Jeśli jakość jest niższa - ceny idą w dół. Stawki za pszenicę, pszenżyto czy żyto paszowe są o nawet 80-90 złotych wyższe, niż tydzień temu. Tylko w przypadku jęczmienia wzrost ceny jest nieco mniejszy.

Zboża w magazynach krajowych
ceny transakcyjne zł/t
pszenica konsumpcyjna1000-1050
pszenżyto890-915
żyto paszowe790-815
jęczmień805-845
źródło: BM Start

Skup idzie pełną parą, bo przy takich stawkach rolnicy chętnie sprzedają zboże.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności