Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboże – rekord rekordów

Zboże – rekord rekordów

Listopad przejdzie do historii jako miesiąc rekordów w notowaniach surowców na światowych giełdach. Pszenica w Paryżu po raz kolejny wystrzeliła w górę. Jej śladem podąża kukurydza. Drożeje też ziarno za oceanem.

Notowania pszenicy na paryskiej giełdzie ustaliły historyczny szczyt na poziomie 311 i pół euro za tonę. Cena ziarna w Chicago to już blisko 315 dolarów za tonę. To najwyższy poziom od ponad dziewięciu lat.

Najdroższa w historii notowań na parkiecie Matif jest też kukurydza z tegorocznych zbiorów. Tona wyceniana jest na blisko 260 euro. Wyżej wyceniane było w tym sezonie tylko przez chwilę zeszłoroczne ziarno. Kukurydza za oceanem osiągnęła poziom z 2012 roku. 

Zmiany na światowym rynku to w dużym stopniu efekt rosnącego światowego popytu, przy zakładanych niższych zapasach ziarna. W kraju, do wczoraj, ceny utrzymywały się na poziomach do 1320 zł/t dla pszenicy konsumpcyjnej i 1130 złotych dla suchego ziarna kukurydzy.

Zboża w magazynach krajowych
ceny transakcyjne zł/t
pszenica
konsumpcyjna1280-1320
paszowa1260-1280
kukurydza
sucha1090-1130
mokra680-730
źródło: BM Start

Czym dzisiaj odpowie rynek, trudno przewidzieć. Korekta w górę wydaje się nieunikniona, ale kupujący mogą też czekać na zamknięcie dzisiejszej sesji giełdy w Paryżu i dopiero wtedy, wprowadzić lub nie, zmiany w cennikach.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności