Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboże coraz drożej

Zboże coraz drożej

Pomimo nieznacznej korekty, zboża na światowych parkietach pozostają bardzo drogie. Notowania pszenicy za oceanem są najwyższe od 2018 roku, na giełdzie w Paryżu ostatnio taki poziom był w kwietniu zeszłego roku.

Pszenica na paryskiej giełdzie Matif wyceniana jest teraz na blisko 189 euro za tonę, w Chicago na ponad 200 dolarów. Wysokie ceny na świecie to efekt zawarcia wstępnego porozumienia handlowego na linii USA-Chiny. Inwestorzy oczekują, że podpisanie umowy nastąpi w przyszłym tygodniu. Zdaniem analityków do tego czasu nie powinno być większych zmian w notowaniach zbóż.

Krajowi producenci liczą, że będzie to także dla nich oznaczać wyższe ceny. Na rynek, po długiej świątecznej przerwie, powoli powracają przetwórcy, ale na razie nikt nie chce pierwszy wyjść z nowymi cenami.

Najszybciej zboże można sprzedać na eksport. Żyto kupowane jest do 590 złotych za tonę, pszenżyto do 670 zł/t. Nie ma chwilowo cenników dla pszenicy, ale tę można bez problemu sprzedać w kraju. W zależności od jakości ziarna i regionu, można liczyć na 700 zł/t na wschodzie, do blisko 760 zł/t na zachodzie.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności