Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboże – ceny i przeceny

Zboże – ceny i przeceny

Po wysokich stawkach zbóż na światowych parkietach nadszedł czas na przeceny. I chociaż analitycy zakładali korekty, to były one na tyle duże, że mogą oznaczać wyznaczenie nowego trendu.

I choć pszenica nadal tak droga jak teraz nie była o 7 lat, to korekty w ciągu 2 dni sięgnęły kilkunastu dolarów za oceanem i kilkunastu euro na giełdzie w Paryżu. Od rozwoju sytuacji na światowych parkietach będzie zależało to, co stanie się w najbliższych dniach na krajowym podwórku. Ostatnie zmiany spowodowały, że dzisiaj nikt nie chce pierwszy wyjść z nowymi cenami - jedni nie chcą przepłacać, a drudzy stracić możliwych zysków. Tak więc producenci, jak i zakłady przetwórcze czekają na potwierdzenie lub zanegowanie tendencji spadkowej. Na razie nawet eksporterzy wstrzymują się z zakupami.

Jeśli komuś uda się jeszcze podpisać umowy po zeszłotygodniowych stawkach, może liczyć na ich bardzo wysoki poziom - zwłaszcza dla pszenicy. Do tej pory wysoko wyceniany był także jęczmień i żyto paszowe z dostawą do portów.

Zboża
ceny transakcyjne zł/t
konsumpcyjne
pszenica860-1030
żyto600-650
jęczmień700-750
paszowe
pszenica830-900
jęczmień680-740
żyto680-740
źródło: BM Start

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności