Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża – zwyżka mimo cięć

Zboża – zwyżka mimo cięć

Zbóż będzie mniej, ale to wcale nie oznacza, że za mało. Nie zabraknie też rekordów produkcji. To wnioski na najnowszych prognoz ekspertów z FAO.

Z przedstawionych prognoz wynika, że mimo cięć, w tym sezonie światowa produkcja zbóż i tak zamknie się wynikiem o blisko dwa procent wyższym niż w ubiegłym. Poziom produkcji zbóż paszowych przekroczy nieco miliard 400 milionów ton, co przy zwiększonym zapotrzebowaniu oznaczać będzie najniższy od kilku lat poziom zapasów końcowych.

Za cięcia, zdaniem analityków, odpowiada w dużej mierze Australia, która zmaga się z suszą i stratami w uprawach. Braki będzie nieco równoważyć podaż zbóż w Unii Europejskiej i na Ukrainie.

A rekord? Ten ma paść w światowej produkcji pszenicy, której ma być o ponad 4 procent więcej niż w zeszłym roku i wynieść 765 milionów ton.

Także zdaniem ekspertów Komisji Unii Europejskiej tegoroczne unijne zbiory zbóż, mają szansę zapisać się najlepszym od kilku lat wynikiem i przekroczyć 310 milionów ton (to o prawie 9% więcej wobec ubiegłego roku). Głównie dzięki produkcji pszenicy i jęczmienia.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności