Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża w odwrocie

Zboża w odwrocie

Kolejny tydzień przecen zbóż na światowych parkietach. I to po obu stronach oceanu. To jedne z niższych stawek od wybuchu wojny w Ukrainie.

Pszenica na paryskim parkiecie wyceniana jest poniżej 380 euro za tonę. A za oceanem na nieco powyżej 382 dolarów za tonę. Na razie inwestorzy są ostrożni i wolą realizować zyski. 

Dla krajowych producentów może to oznaczać kolejny tydzień z przecenami. Już w zeszłym tygodniu ceny pszenicy konsumpcyjnej spadły poniżej 1700 złotych za tonę. Jak rozwinie się sytuacja, będzie zależało nie tylko od możliwego eksportu z Ukrainy, ale też od urzeczywistniania się prognoz na ten sezon. Do słabszych ocen Międzynarodowej Rady Zbożowej, dołączyły również słabsze oceny plonowania unijnych analityków monitorujących uprawy. MARS, w ostatnim raporcie, obniżył prognozy dla zbóż w Europie, tłumacząc je suszą. I chociaż na razie wydajność nadal jest wyższa od średniej z pięciu lat, to dane są mniej optymistyczne, niż miesiąc temu.

Plony pszenicy miękkiej w UE szacowane są na niespełna 6 ton z hektara. Co oznacza spadek do 2,5% do zeszłego roku. Słabiej plonować może też jęczmień czy rzepak.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności