Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża w górę

Zboża w górę

Pszenica konsumpcyjna wyraźnie pnie się w górę, zarówno na paryskiej giełdzie Matif, jak i w kraju. Cena w portach przebiła już 1000 złotych za tonę. Ale na wartości zyskują także inne zboża.

Na krajowe wzrosty stawek wpływa trend zagranicznych giełd, słabe notowania złotego oraz wciąż rosnący popyt. Do portów docierają duże ilości pszenicy konsumpcyjnej. Załadunek statków potrwa przynajmniej do marca. Na taki okres podpisywane są kontrakty. A magazyny rolników pustoszeją w zawrotnym tempie. Według maklerów przynajmniej w zachodniej i północnej części kraju, niewielu gospodarzy ma jeszcze czym handlować. Jednak nie ma się co dziwić, bo wyjątkowo korzystne oferty, zachęcają wielu rolników do sprzedaży ziarna.

Ceny pszenicy konsumpcyjnej o dwunastoprocentowej zawartości białka, zaczynają się teraz od 1000 złotych za tonę (w portach). To o ponad 100 zł/t więcej, niż w grudniu.

Wyraźnie drożeją też inne zboża. Za tonę pszenżyta rolnicy dostają średnio 800 złotych, a za tonę żyta 700 złotych (porty). Porównując z końcem roku, to wzrost o 50 zł/t. Wcześniej ziarno wysyłane było głównie samochodami za zachodnią granicę.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności