Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża – rok inny niż wszystkie

Zboża – rok inny niż wszystkie

Pod względem cen to był dobry rok dla producentów zbóż oceniają maklerzy giełd towarowych. I zupełnie inny, niż poprzednie. Nietypowe było to, że notowania pszenicy po żniwach tylko na chwilę zatrzymały się w miejscu. Potem ceny były coraz wyższe, czyli zupełnie inaczej niż w poprzednich latach, kiedy zwykle stawki spadały.

Ci, którzy podpisali kontrakty wcześniej, zwykle uzyskiwali podobne ceny co ci rolnicy, którzy nie podpisali umów. To wynik bardzo dużego zapotrzebowania zagranicznych kontrahentów na nasze ziarno. Intensywny eksport - trwa do teraz. A stawki tuż przed świętami znowu lekko poszły w górę i w przypadku pszenicy konsumpcyjnej przekraczają 900 zł/t. Ale najwyższe stawki, sięgające 920 złotych za tonę, notowaliśmy pod koniec listopada. To poziom porównywalny do cen z sierpnia 2018-ego roku.

Pszenica konsumpcyjna 12,5%
ceny transakcyjne  zł/t
2020915-920
2019880-900
2018880-915
źródło: BM Start

W tym roku, także nietypowo, zachowywało się żyto i pszenżyto. Zwykle po żniwach handel trwał krótko, a potem następowała stagnacja. Teraz, ze względu na pandemię i dużą produkcję środków dezynfekcyjnych, to ziarno cały czas sprzedaje się świetnie. Ceny pszenżyta od lipca poszły w górę o 150 zł/t i teraz wynoszą nawet 760 zł/t.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności