Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża na rozdrożach

Zboża na rozdrożach

Rolnicy kończą żniwa i liczą na podwyżki cen zbóż. Z pól może zjechać blisko 28 milionów ton ziarna. A to oznacza dużą podaż, ale i duże problemy.

Zwłaszcza, że nie wszyscy rolnicy mogą sobie pozwolić na przechowywanie zboża. Jedni nie mają swoich magazynów, innych nie stać na ich opłacenie, a jeszcze inni muszą sprzedać szybko, bo potrzebują gotówki. W efekcie w żniwa na rynku ziarna jest bardzo dużo. A im wyższa podaż, tym niższe ceny. Dlatego ci rolnicy, którzy mogą, wstrzymują się ze sprzedażą, bo obecne stawki są od 120 zł/t do 180 zł/t niższe, niż przed żniwami.

Jeszcze w maju za pszenicę konsumpcyjną można było uzyskać od 730 złotych za tonę w magazynie sprzedającego, do 880 zł/t przy dostawie do portów na eksport. Tymczasem dzisiaj w punktach skupu 730 złotych za tonę to cena maksymalna. Przy sprzedaży na eksport można liczyć na nieco wyższe stawki. Warto się spieszyć, bo pierwsze większe zakupy w Gdyni właśnie trwają. Eksport pszenicy w sierpniu (z portów) powinien wynieść około 150.000 ton.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności