Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża – drożej być może

Zboża – drożej być może

Rosną ceny pszenicy konsumpcyjnej na paryskiej giełdzie Matif, rosną także w portach i krajowych magazynach. Ale do transakcji na razie wszyscy podchodzą bardzo ostrożnie.

Na paryskiej giełdzie Matif pszenica konsumpcyjne zdrożała w ciągu tygodnia o 6 euro za tonę. Ceny na zamknięciu ostatniej sesji wyniosły blisko 195 euro za tonę.

W kraju też ceny poszły w górę, średnio o 20 złotych za tonę. Transakcji jest więc mało, kupują tylko ci, którzy muszą, lub realizowane są wcześniej podpisane kontrakty. Trochę kupują porty na eksport, niewielkie ilości mieszalnie pasz, a część najlepszego ziarna o wysokiej zawartości białka i bardzo dobrych pozostałych parametrach, wyjeżdża do naszych zachodnich sąsiadów.

W portach, na wrzesień, kontrakty są prawie zamknięte. Pozostałe to już umowy z dostawami na październik lub w późniejszych miesiącach.

Ceny pszenicy konsumpcyjnej (12,5% białka) w portach, wynoszą od 780 zł/t do 800 zł/t. Ziarno o czternasto procentowej zawartości białka na eksport do Niemiec, kosztuje w gospodarstwie rolnika przy zachodniej granicy od 770 zł/t do 780 zł/t

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności