Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wysokie ceny pasz

Wysokie ceny pasz

Zima jeszcze nie odpuszcza, podobnie jak notowania pasz. Chociaż wczorajszy dzień przyniósł lekką korektę, to soja i śruta sojowa są na najwyższych poziomach od lipca 2014 roku. A to sprawia, że i stawki pozostałych pasz wciąż są bardzo wysokie.

Jeszcze tydzień temu część pasz można było kupić nieco taniej, ale nowy tydzień przyniósł nowe rozdanie cenowe. Tak jest na przykład z importowaną śrutą słonecznikową - i to pomimo tego, że surowca nie brakuje. Za tonę śruty o niskiej wilgotności, za to z wysoką, przynajmniej trzydziestoośmio procentową zawartością białka dostarczoną w lutym i marcu trzeba zapłacić ponad 1400 złotych. Wysokim poziomem zaskakują stawki na kwiecień. Tona wyceniana jest na blisko 1450 złotych. 

Mała ilość zeszłorocznych nasion rzepaku w obrocie sprawia, że drożeje też śruta rzepakowa. Do cen powyżej 1500 złotych z początku stycznia jeszcze pozostał spory margines, ale podwyżki już niepokoją potencjalnych nabywców. W kontraktach na dostawy z odbiorem w marcu, śruta rzepakowa jest wyceniana na blisko 1400 zł/t. Dopiero w sierpniu ceny powinny spaść do poziomu 1000 złotych za tonę. Ale czy spadną, czas pokaże.

Śruta rzepakowa
ceny transakcyjne zł/t
marzec1388-1398
kwiecień1365-1376
maj-lipiec1297-1307
sierpień-październik1060-1070
źródło: Agro-Pol

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności