Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wyboiste oleiste

Wyboiste oleiste

Poprawa pogody i lepsze prognozy zbiorów, główną przyczyną spadku notowań nasion soi i rzepaku na światowych parkietach. Swoje dołożyły zniżkujące ceny ropy i obawy inwestorów o popyt.

Zwłaszcza ze strony Chin, w których wprowadzone są obostrzenia związane z kolejną falą covid-19. A to kraj, który zwykle kupuje spore ilości surowców, m.in. soi. Ograniczenie zapotrzebowania na nią, przy lepszych prognozach produkcji, musiało przynieść spadek cen. Soja na parkiecie w Chicago wyceniana jest na nieco ponad 540 dolarów, a śruta sojowa na niespełna 490. Notowania rzepaku na giełdzie w Paryżu spadły do 615 euro za tonę. To poziom najniższy od września zeszłego roku. Tu główną rolę odgrywa spadek notowań ropy i prognozy wyższej produkcji.

Amerykański Departament Rolnictwa szacuje tegoroczne globalne zbiory nasion oleistych na poziomie przekraczającym 645 milionów ton. Samej tylko soi, świat wyprodukuje blisko 400 milionów ton, co oznacza nowy rekord.

Rekordowa i aż o 10 milionów ton wyższa od zeszłorocznej, ma być też globalna produkcja rzepaku. Na większy zbiór tych nasion ma Unia Europejska, Kanada, Ukraina i Rosja.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności