Ceny zbóż, notowania, aktualności

Tuczniki – kiedy zmiany cen?

Tuczniki – kiedy zmiany cen?

Niemiecka giełda od 6 tygodni bez zmian, ze stawką 1 euro 80 centów za kilogram tuczników w klasie E. Ale rolnicy czekają na więcej.

Na zachodzie są już pierwsze oznaki dobrych dla hodowców zmian. To, co daje producentom nadzieje, to pierwsze sygnały poprawy handlu, co powinno wypłynąć na zmniejszenie podaży świń i wymusić na kupujących podbicie stawki - oceniają eksperci PolPig. Ale u nas zakłady wydają się wychodzić z założenia, że skoro jeszcze można kupić taniej, to po co przepłacać. Szczególnie, że handel bardzo trudno akceptuje wszelkie wzrosty cen. Dlatego z żadną zmianą cen nie wychodzą. Choć bywa, że przy dużych dostawach, do tego co zapisane w oficjalnych cennikach, muszą trochę dołożyć.

Tuczniki 
wg wbc zł/kg
S8,40-8,70
E8,30-8,60
U8,00-8,30
R7,60-8,00
źródło: ZM

I jak wyliczają przetwórcy, to i tak wyższe stawki, niż obowiązujące na niemieckim rynku. Pytanie, czy przy takim poziomie, uda się skupić wystarczającą ilość żywca. Za nami krótszy ubojowo tydzień, ale i tak widać, że na rynku towaru brakuje. Jednak słaba jest i sprzedaż - nawet pomimo pełni sezonu grillowego. Upał nie sprzyja ani zakupom mięsa, ani przyrostom zwierząt.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności