Ceny zbóż, notowania, aktualności

Szalony rynek surowców

Szalony rynek surowców

Notowania pszenicy w Paryżu ustanowiły kolejny historyczny poziom prawie 285 euro za tonę. Kontrakty na rzepak zbliżają się do 700 euro za tonę, a za oceanem rosną stawki kukurydzy. Śladem wyznaczanym przez główne surowce podąża rynek paszowy.

Poniżej tysiąca złotych za tonę można jeszcze kupić tylko otręby, choć i te rozpoczęły marsz w górę. Za tonę pszennych trzeba już zapłacić blisko 700 złotych, ceny żytnich dochodzą do 600. Wiele w przypadku otrąb zależy od regionu dostawy i sposobu ich pakowania, więc pole do negocjacji jest, bo otrąb nie brakuje, w odróżnieniu od pozostałych pasz.

Zdaniem producentów ceny za bobik czy groch, jeszcze zbyt mało wzrosły w porównaniu do podwyżek notowań na przykład śruty sojowej czy rzepakowej. W efekcie plony leżą w magazynach, a zainteresowanych zakupem rośliny białkowe jest więcej, niż towaru. I na nic tłumaczenia, że obecne stawki są wyższe nawet o kilkaset złotych niż w zeszłym roku. Ograniczony z dwóch stron cenami handel, jest więc na niskim poziomie. A ceny?

Pasze
ceny transakcyjne zł/t
ziarna słonecznika2500-2650
łubin słodki1250-1400
peluszka1200-1350
bobik1200-1280
wysłodki buraczane860-940
źródło: BM Start

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności