Ceny zbóż, notowania, aktualności

Szaleństwo w kukurydzy

Szaleństwo w kukurydzy

Na giełdach towarowych istne szaleństwo. Notowania po chwili nieznacznego oddechu znów zdecydowanie pną się w górę. Kukurydza na giełdzie w Paryżu jest najdroższa od ponad ośmiu lat.

Blisko 230 euro za tonę, czyli ponad tysiąc złotych - na tyle wyceniana jest dzisiaj kukurydza na paryskim parkiecie Matif. Bardzo drogo także za oceanem - tu stawki zbliżyły się do 220 dolarów. To z jednej strony efekt drożejącej pszenicy, która ciągnie za sobą notowania pozostałych zbóż, a z drugiej rosnącego światowego zapotrzebowania na to ziarno. Tylko Chiny planują w tym sezonie zużyć na paszę dla zwierząt aż o 6 milionów ton kukurydzy więcej, niż w poprzednim roku, a import zakładany jest tam na rekordowym poziomie 24 milionów ton. W efekcie światowe zapasy tego ziarna na koniec sezonu mogą być o ponad 5 procent niższe. 

To wszystko nie pozostaje bez wpływu na krajowy rynek. Mieszalnie pasz i fermy drobiu szukają tańszego ziarna lub ziarna w ogóle, bo część producentów wstrzymuje się ze sprzedażą, i to mimo wysokich stawek.

Kukurydza
ceny transakcyjne zł/t
w kraju
sucha860-900
mokra570-650
na eksport
sucha960-970
źródło: BM Start

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności