Ceny zbóż, notowania, aktualności

Świat surowców

Świat surowców

Wzrost cen, większy popyt i realizacja kontraktów - tak upłynął przełom roku dla surowców rolnych na światowych giełdach. Roku, w którym ostatnie tygodnie przynosiły historyczne rekordy dla zbóż i roślin oleistych.

Pszenica, która wyznacza trendy dla pozostałych zbóż, weszła w nowy rok ze zwyżką. Jej notowania na paryskiej giełdzie Matif przekroczyły poziom 280 euro za tonę. Rok temu, gdy mówiono o wysoko zawieszonej cenowej poprzeczce, notowania były na poziomie 212 euro za tonę. Różnica to ponad 30% w górę i chociaż analitycy ostrożnie prognozują dalszy kierunek cen, to pewne jest, że mimo wysokich zbiorów, handel na razie ogranicza się do realizacji wcześniej podpisanych umów, a do nowych - nikt nie podchodzi. Sprzedający wystawiają co prawda ziarno, ale ceny potrafią dyktować na tyle wysokie, że nie są one do przyjęcia dla kupujących.

Większe zamówienia powinny pojawić się w przyszłym tygodniu. Pewne jest jedno - w Nowy Rok weszliśmy z wysokimi stawkami i to pomimo bardzo podobnego kursu euro do złotówki. Większość zbóż jest o kilkaset złotych droższa, niż rok temu i w zasadzie nie ma szans, by kupić je poniżej 1000 złotych za tonę. Najwyżej wyceniana jest oczywiście pszenica - średnio na 1310 zł/t.

Zboża
średnie ceny transakcyjne zł/t
grudzień 2020 rgrudzień 2021 r
pszenica                                                            8851310
żyto                                                                     6401135
jęczmień                                                            7301120
pszenżyto                                                          7651165
kukurydza                                                         8101060
źródło: BM Start

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności