Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sojowo i rekordowo

Sojowo i rekordowo

Wyższa produkcja, wyższe zużycie. I na razie wyższe zapasy końcowe. Nadchodzący sezon na rynku soi ma obfitować w rekordy. Kupujący liczą, że nie będą to rekordy cenowe.

Przyszłoroczna produkcja ma nas zaskoczyć rekordem, sięgającym blisko 384 milionów ton soi. Według ekspertów, aż o 7 ton wzrosnąć może produkcja w Brazylii. Spore plusy szykują się też w Stanach Zjednoczonych i w Argentynie.

Szykować się też można i na rekord w zużyciu. Zapotrzebowanie na pasze wciąż rośnie i świat może zagospodarować blisko 380 milionów ton soi. Jednak mimo rosnącego zużycia, światowe zapasy końcowe mają myć wyższe (o 3 miliony 400 tys. ton r/r). Czy niższe będą zatem ceny?

Na razie za giełdzie oceanem jest drożej. Tylko wczoraj śruta sojowa zyskała ponad 8 dolarów (co dało 355 dolarów za tonę). Za to delikatne przeceny mamy w kraju. Jest średnio o 10 złotych taniej, niż tydzień temu. Śruta kosztuje teraz 1860 złotych. Mimo spadków, to dużo drożej niż w lipcu (wówczas cena śruty sojowej wynosiła 1770 zł/t). Patrząc na kontrakty, we wrześniu taniej też raczej nie będzie.

Zdecydowanie za to tanieje olej sojowy. W połowie wakacji tona kosztowała 6000 złotych. Teraz - 5760 złotych.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności