Ceny zbóż, notowania, aktualności

Soja w cenie

Soja w cenie

Na rynku pasz obawy o rozwój pandemii zeszły na nieco dalszy plan. Teraz inwestorzy zastanawiają się jak długo utrzyma się popyt ze strony Chin i jak długo utrzymają się wysokie stawki. Zwłaszcza, że mimo wahań śruta sojowa za oceanem wciąż jest o ponad sto dolarów za tonę droższa, niż w wakacje.

Na giełdzie w Chicago tona tej wysokobiałkowej paszy jest wyceniana na ponad 390 dolarów. To poziom sprzed ponad dwóch i pół roku. Jak będą kształtować się jej notowania w najbliższych tygodniach, będzie w sporej mierze zależało od popytu, ale i globalnej produkcji. A tu, mimo nieco niższych wyników w Stanach Zjednoczonych i Argentynie, świat powinien dostarczyć w tym roku ponad 360 milionów ton soi. To w dużej mierze zasługa lidera produkcji - Brazylii. Mimo obaw o uprawy, poprawa pogody pozwoli na wyprodukowanie przez ten kraj rekordowej ilości - ponad 130 milionów ton ziarna. Ale i tak globalne zapasy na koniec sezonu będą niższe od zeszłorocznych, bo popyt na soję i śrutę sojową, wciąż jest duży.

Na krajowym rynku na razie obniżka cen  i to o 100 zł/t w porównaniu z wyjątkowo drogim październikiem. Dlatego i handel jest zdecydowanie większy, niż jeszcze kilka tygodni temu. Dzisiaj tona śruty sojowej w portach, wyceniana jest poniżej 1900 zł/t.

W sprzedaży wciąż jest też krajowa soja NON GMO (1820 zł/t - 1830 zł/t) oraz śruta sojowa na pasze (od 1680 zł/t do 1700 zł/t).

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności