Ceny zbóż, notowania, aktualności

Soja, słonecznik – suche fakty

Soja, słonecznik – suche fakty

Upalna i sucha aura w Ameryce Południowej głównym sprawcą korekt produkcji na światowym rynku soi. W efekcie ogólne zbiory nasion oleistych w tym sezonie mają być skorygowane w dół o prawie 8 milionów ton.

Prognozy amerykańskich analityków zakładają, że światowe zbiory nasion oleistych wyniosą ponad 600 milionów ton. A niższa produkcja, to mniejsze na koniec sezonu zapasy. Głównym odpowiedzialnym jest soja, której mniej ma być w Brazylii, Paragwaju i Argentynie. Jeśli nic się nie zmieni, to jej globalne zbiory wyniosą poniżej 365 milionów ton. A przy rosnącym zapotrzebowaniu, na koniec sezonu światowe magazyny zostaną z zapasami najniższymi od 2016-ego roku (sięgającymi 93 mln ton).

Analitycy oszacowali też światową produkcję słonecznika. W tym sezonie powinna ona przekroczyć 57 milionów ton i tym samym być wyższa od zeszłorocznej o ponad 16%. Ale wiele na tym rynku będzie zależało od rozwoju konfliktu na Wschodzie, bo liderami w produkcji słonecznika na świecie są właśnie Ukraina i Rosja. Unia Europejska plasuje się na trzecim miejscu.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności