Ceny zbóż, notowania, aktualności

Soja idzie na rekord

Soja idzie na rekord

Producenci soi idą na rekord. Zarówno obecny, jak i nadchodzący sezon powinny się zamknąć wysokimi wynikami. Rosnąć ma też popyt.

Na ponad 336 milionów ton szacuje Amerykański Departament Rolnictwa światową produkcję soi w tym roku. To minimalnie mniej, niż zakładano w kwietniu, ale i tak jeden z najwyższych wyników w historii. Wysokie będą też zapasy końcowe (nieco ponad 100 mln ton). To efekt mniejszej, ze względu na pandemię koronawirusa, konsumpcję. Ale wyhamowanie popytu ma być krótkoterminowe i już nadchodzący sezon ma być rekordowy - i dla konsumpcji i dla spożycia.

Amerykanie prognozują, że w przyszłym roku, świat dostarczy ponad 360 milionów ton ziarna. To więcej niż najwyższy dotąd wynik w historii z sezonu 2018/2019. Wzrosnąć ma produkcja u wszystkich głównych producentów soi. Rekordowe ma być też spożycie. Sam Chiny mogą potrzebować nawet 10% soi więcej niż w tym roku. Globalne potrzeby oceniane są na ponad 360 milionów ton ziarna, co będzie oznaczało spadek zapasów końcowych do niespełna 98,5 milionów ton.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności