Ceny zbóż, notowania, aktualności

Soja – ceny, prognozy i handel

Soja – ceny, prognozy i handel

Wyższa produkcja, ale i popyt. Zapotrzebowanie na soję rośnie szybciej, niż sama soja. A to oznacza nie tylko spadek zapasów końcowych, ale i zwyżki notowań na giełdach.

Z najnowszego raportu Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa wynika, że w tym sezonie światowa produkcja soi przekroczy 360 milionów ton, czyli będzie o kilka procent większa niż w poprzednim. Za dobre zbiory odpowiadać będą głównie Brazylijczycy, którzy dostarczą na rynek blisko 140 milionów ton ziarna, i Amerykanie - z wynikiem 113 milionów ton.

Ale świat zagospodaruje też więcej soi, niż w poprzednim sezonie. I to pomimo przewidywanej nieco niższej sprzedaży na rynek chiński, który od jakiegoś czasu jest jednym z wiodących odbiorców soi. W efekcie rosnącego zapotrzebowania, globalne zapasy uszczuplą się. Dla hodowców zwierząt będzie prawdopodobnie oznaczać to droższe zakupy śruty sojowej. Dzisiaj tona tej paszy za oceanem, wyceniana jest na blisko 360 dolarów, a w kraju na 1900 złotych (to o 100 zł/t więcej, niż na początku sierpnia).

O ponad 20 złotych, niż dwa tygodnie temu, droższy jest olej sojowy. Aktualna cena sięga niemal 5900 zł/t.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności