Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak – wahania cen

Rzepak – wahania cen

Końcówka sierpnia była bardzo droga, a pierwsze dni września przynoszą spadek notowań rzepaku. Pytanie na jak długo, bo nasion na światowym rynku szybko ubywa, a kolejne prognozy są coraz niższe.

Tak jest w przypadku kanadyjskiej canoli. Jej tegoroczna produkcja została oszacowana na niespełna 15 milionów ton. A to oznacza spadek aż o 1/4 w porównaniu z zeszłym rokiem. Uszczupli to więc światowy handel kanadyjskim rzepakiem. Korekta prognoz to efekt mniejszych zasiewów. 

Tymczasem na paryskim parkiecie wrzesień zaczął się sporymi spadkami. Jeszcze pod koniec sierpnia rzepak był wyceniany na blisko 580 euro za tonę. Dzisiaj kosztuje niespełna 565. To przecena w ciągu tygodnia aż o 13 euro. Ale to i tak wciąż bardzo wysoki poziom w porównaniu z ubiegłym rokiem, wtedy rzepak w Paryżu był o 200 euro tańszy. 

Podobnie jest na krajowym rynku. Rzepak jeszcze w zeszłym tygodniu kosztował nawet 2630 złotych, teraz tona nasion, w zależności od miejsca dostaw, kosztuje od 2520 do 2580 złotych za tonę. Ale to wciąż prawie o 1000 złotych drożej, niż w zeszłym roku. 

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności