Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak traci na wartości

Rzepak traci na wartości

Panika wśród inwestorów każdego dnia przynosi kolejne przeceny na rynkach surowcowych. W ślad za ropą podążają ceny zbóż, olejów i roślin oleistych.

Notowania rzepaku od początku marca straciły już ponad 20 euro na tonie. Tylko wczoraj ceny spadły o blisko 10 euro. Tona na paryskim parkiecie Matif kosztuje poniżej 370 euro za tonę.

Tak szybkich i tak dużych obniżek, rzepak nie notował już dawno. I zdaniem analityków dopiero większe uspokojenie i opanowanie sytuacji w związku z koronawirusem, przyniesie stabilizację. Na razie efekt dla wewnętrznych rynków nie jest zgodny z oczekiwaniami producentów. Surowca w sprzedaży wciąż jest dużo, ale znalezienie kontrahentów jest niezwykle trudne. W krajowych cedułach ofert sprzedaży nasion z dnia na dzień przybywa, ale zakłady już od jakiegoś czasu ograniczały zakupy. Teraz większość przetwórców woli bazować na zapasach i wstrzymuje się z zakupami.

Nie ma też aktualnych cenników. Ostatnie stawki proponowane rolnikom są z zeszłego tygodnia. W piątek rzepak można było sprzedać średnio 1580 złotych za tonę. A zakontraktować na sierpień - od 1550 złotych za tonę. Rolnicy zeszłoroczne nasiona chcieliby sprzedać od 1600 zł/t w górę, ale jakie będą ceny w najbliższych dniach, będzie zależało od sytuacji na świecie.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności