Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak i duże zmiany w górę

Rzepak i duże zmiany w górę

Odreagowanie na światowych giełdach przełożyło się na notowania surowców rolnych. Kontrakty na pszenicę, oleje roślinne i rzepak pną się w górę. Rzepak jest teraz najdroższy od miesiąca.

370 euro za tonę - na tyle wyceniany jest teraz rzepak na paryskiej giełdzie Matif. Zarówno inwestorzy, jak i producenci, liczą na utrzymanie się wzrostowej tendencji. Pozwoliłoby to odrobić dotychczasowe straty wywołane i spadkami i mniejszymi zakupami nasion. A te z jednej strony spowodowane są ograniczeniami w transporcie, z drugiej mniejszym przerobem, bo gdy nie ma gdzie sprzedać oleju, nie ma po co kupować większych partii surowca.

Za sprawą światowych zmian drożej, i to sporo, również na krajowym rynku. Jeszcze pod koniec marca stawki były nawet o 50 złotych niższe niż dzisiaj. Teraz tona nasion kosztuje od 1610 złotych na południu kraju, do 1630 złotych na północy.

Bardzo wysoko wyceniany jest rzepak z nowych zbiorów. Umowy kontraktacyjne na odbiory w lipcu i w sierpniu, można podpisać od 1630 zł/t do nawet 1660 zł/t.

‎ ‎

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności