Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak coraz wyżej

Rzepak coraz wyżej

Nie tylko grudzień czy przełom roku, ale i kolejny tydzień stycznia przynoszą wzrosty na rynku surowców. Rzepak, który do tej pory drożał systematycznie ale powoli, w ostatnich dniach dogonił soję i kanadyjską canolę. W efekcie jest najdroższy od blisko ośmiu lat.

440 euro za tonę rzepaku na paryskim parkiecie Matif, to nowy rekord ostatnich lat. Styczeń, który zawsze przynosi zwyżki, tym razem zaskoczył ich poziomem. W kraju ceny są najwyższe od blisko czterech lat. W zeszłym roku o tej porze górna granica zakupu nasion była na poziomie 1700 złotych. W tym roku zatrzymała się na 1900 złotych za tonę. Najdrożej jest na północy i zachodzie kraju, najtaniej na ścianie wschodniej. Ale niezależnie od rejonu kraju, rzepak wciąż nie sprzedaje się najlepiej. Przy takich stawkach, kupujący starają się bazować na podpisanych wcześniej kontraktach i nie kupują zbyt dużo.

Powodzeniem cieszą się za to umowy na nowe zbiory. Tu najwyższa stawka za rzepak w sierpniu to nawet 1770 złotych za tonę. Wzrosty cen to z jednej strony efekt sytuacji na światowych giełdach, z drugiej - obawa o zasiewy. W wielu regionach brakuje śniegu na polach, a wzrost roślin trudno zatrzymać. I chociaż najbliższe dni mają przynieść większe przymrozki, to plantatorzy bardziej niż o niskie temperatury, martwią się o to jak chronić rośliny przed chorobami grzybowymi i szkodnikami.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności