Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rozchwiane zboża

Rozchwiane zboża

Górki, dołki i wyboje. Notowania zbóż na światowych parkietach zmieniają kierunek codziennie, co nie sprzyja cenom na wewnętrznych rynkach. Podobnie jak nie sprzyja im zakres wahań notowań, który w ostatnim czasie sięga kilkunastu euro.

Notowania pszenicy na paryskim parkiecie Matif, poruszają się w przedziale 314 - 330 euro za tonę, co przy wysokim kursie europejskiej waluty sprawia, że ceny także w kraju potrafią zmieniać się z dnia na dzień. Zmienia się też nastawianie producentów do sprzedaży.

Na zbyt decyduje się teraz niewielu rolników. W zasadzie tylko ci, którzy potrzebują już szybkiej gotówki lub ci, którzy mają więcej ziarna, niż pozwalają im na to powierzchnie magazynowe. Część rolników nie wystawia zboża, czekając na podpicie stawek, a część tłumaczy, że przez pogodę dopiero kończy przygotowywanie pól i najpierw chce zmieścić się w terminach siewu, a dopiero potem zająć się sprzedażą.

Kto decyduje się na sprzedaż, może liczyć maksymalnie na 1550 złotych za tonę pszenicy, z dostawą do krajowych magazynów.

Zboża konsumpcyjne
ceny transakcyjne zł/t
pszenica1490-1550
jęczmień1350-1450
kukurydza1300-1370
owies1200-1250
żyto1160-1200
źródło: BM Start

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności