Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rok rekordów

Rok rekordów

Kanadyjski rzepak najdroższy od prawie 50 lat. Na paryskiej giełdzie wciąż z historycznymi rekordami. Za oceanem soja i kukurydza na kilkumiesięcznych szczytach. Tak światowy rynek zbóż i roślin oleistych kończy ten rok.

Amerykańska kukurydza zakończyła wczorajszą sesję na poziomie bliskim 235 dolarów za tonę. Prawie 240 euro za tonę trzeba było zapłacić wczoraj za kukurydzę w Paryżu. 

W kraju trwa między świąteczna przerwa handlowa. Transakcji dokonuje tylko ten, kto musi, dlatego i ceny na razie za bardzo się nie zmieniają. Za tonę kukurydzy w skupie rolnicy otrzymują od 990 zł/t do 1100 zł/t. To czy po Nowym Roku będzie drożej, w największym stopniu będzie zależało od zmian na światowych rynkach, bo w kraju ziarna jest w tym roku wyjątkowo dużo. Krajowi producenci zebrali 1,7 miliona ton ziarna (to 9 % więcej wobec ubiegłego roku).

Kukurydzy jest więcej także w Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej i na Ukrainie. I mimo większego na nią zapotrzebowania, wyższe będą zapasy końcowe. Według ostatnich danych Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, światowa produkcja przekroczy miliard 200 milionów ton - to o 8% więcej, niż przed rokiem.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności