Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rekordy na rynku rzepaku

Rekordy na rynku rzepaku

Rekord goni rekord. Początek roku napędza notowania na światowych parkietach. Wygląda na to, że w Paryżu rzepak próbuje dogonić we wzrostach pozostałe rośliny oleiste.

Ponad 433 euro za tonę. Od takiego poziomu rozpoczyna dzisiejszy handel rzepak na paryskiej giełdzie Matif. To najwyższy poziom ponad 7 lat. W kraju trend wzrostowy rozkręca się powoli, ale wynika to z jeszcze wciąż trwającego okresu świątecznego na rynku i mniejszej obecności na nim firm przetwórczych. Nie bez znaczenia jest też wyczerpanie limitów na rzepak z dopłatami i tym samym - bardzo niewielki popyt. Przy wysokich stawkach producenci chętnie sprzedaliby rzepak i wystawiają spore ilości nasion, ale znalezienie nabywcy jest teraz trudne.

Ceny zaczynają się od 1780 złotych za tonę w magazynie sprzedającego i sięgają maksymalnie 1830 złotych za tonę z dowozem do zakładów tłuszczowych

Wysokie ceny są także na nasiona z nowych zbiorów. Umowy kontraktacyjne można podpisać średnio po 1750 zł/t. A zainteresowanie nimi po obu stronach handlu jest spore.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności