Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rekordowa soja

Rekordowa soja

Gorzej niż w lipcu, lepiej niż w zeszłym roku. Globalna produkcja soi, jednej z wiodących roślin strączkowych na świecie, idzie na rekord. Podobnie jak notowania.

Blisko 390 milionów ton. To najnowszy historycznie wysoki poziom światowej produkcji soi prognozowany przez analityków FAO. Oznacza to, że zbiory mają szansę być niemal o 40 milionów ton, czyli aż o jedenaście procent wyższe, od zeszłorocznych. Mniejszą podaż ze Stanów Zjednoczonych będzie na globalnym rynku uzupełniała soja z Brazylii, której ma być w tym sezonie więcej niż zakładano. I to na tyle więcej, że przy prognozowanym wyższym zużyciu soi niż w ubiegłym sezonie, nie uszczuplą się jej zapasy końcowe. Na koniec sezonu, soi w magazynach pozostanie blisko 50 milionów ton, czyli o ponad 20% więcej, niż rok temu.

Mimo to, przynajmniej na razie, nie ma szans na kupno tańszej soi czy śruty sojowej. Dzisiaj tona soi za oceanem wyceniana jest na ponad 620 dolarów, a stawki pną się w górę. Do historycznie najwyższego poziomu z września 2012-ego roku, notowaniom brakuje niespełna 30 dolarów. A to oznacza, że i krajowi odbiorcy będą musieli przygotować się na podwyżki.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności