Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rekord goni rekord

Rekord goni rekord

Kupujący mieli tylko krótką chwilę na złapanie oddechu, a teraz znów rekord goni rekord. Drożej niż teraz za rzepak w Paryżu płacono tylko raz - gdy w kwietniu kończyły się kontrakty. Ale w stałej sprzedaży tak drogo w historii notowań jeszcze nie było.

Ponad 625 euro za tonę. Tak wysokich cen nasion z nowych zbiorów dotąd nie notowano. I zdaniem analityków o spadki może być teraz trudno, bo w górę pną się zarówno stawki kanadyjskiej canoli, amerykańskiej soi jak i pszenicy po obu stronach oceanu. A to oznacza wzrosty także dla poszczególnych rynków. U nas dodatkowo podgrzewane umacnianiem się euro wobec złotego. Efekt? Na rynku oczekiwanie ze strony producentów na moment, w którym ceny nasion przekroczą poziom 3 tysięcy złotych za tonę. A niewielka podaż wspierana przez prace polowe dodatkowo rozbudza nadzieje na kolejne wzrosty cen.

Dzisiaj za rzepak w magazynie w centrum kraju rolnicy otrzymują do 2750 złotych za tonę. Nasiona z dostawą na eksport, do krajowych portów, osiągnęły już poziom 2840 zł/t. Sprzedaż do zakładów przetwórczych na północy i zachodzie kraju, owocuje umowami powyżej 2800 złotych za tonę.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności