Ceny zbóż, notowania, aktualności

Prognozy przedżniwne

Prognozy przedżniwne

Na światowych parkietach wciąż wahania tak notowań, jak i nastrojów. Z jednej strony obawy o dostępność ziarna, z drugiej chęć realizacji zysków.

Analitycy FAO prognozują spadki. Według ich wyliczeń ten sezon przyniesie mniejszą zarówno produkcję, zużycie, jak i zapasy zbóż na globalnym rynku. Dla producentów oznaczałoby to pierwszy od czterech lat słabszy sezon.

Światowa produkcja zbóż ma spaść do poziomu 2 miliardów 1874 milionów ton i będzie aż o 16 milionów ton niższa od zeszłorocznej.

Największe korekty, zdaniem analityków, obejmą produkcję kukurydzy, pszenicy i ryżu. Nieco lepsze może być prognozowanie jęczmienia i sorgo.

Zdaniem ekspertów, po raz pierwszy od dwudziestu lat, niższe może być globalne zużycie zbóż, a spadek będzie efektem wykorzystania ziarna na pasze, bo zużycie spożywcze nadal będzie wysokie.

Taka sytuacja oznacza, że ten sezon przyniesie niższy od zeszłorocznego poziom zapasów końcowych. 

A notowania? Dzisiaj kontrakty na pszenicę na paryskim parkiecie Matif wchodzą na sesję na plusie. Tona wyceniana jest na blisko 400 euro. Za oceanem korekta w dół i niespełna 395 dolarów za tonę pszenicy.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności