Ceny zbóż, notowania, aktualności

Powrót do wzrostów

Powrót do wzrostów

Wzrosty na rynku surowcowym i nieco słabszy dolar. Do tego zagrożenie suszą zarówno w Europie, jak i za oceanem. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Kontrakty na zboża powróciły do wzrostów.

Zmiany w górę nie ominęły kukurydzy. Kontrakty w Europie zaczynają dzień od poziomu 312 euro za tonę. Ziarno za oceanem wyceniane jest na ponad 240 dolarów za tonę.

Wysokie ceny notowane są także w kraju. Kukurydza z przeznaczeniem na eksport i dostawą do portów w lipcu i w sierpniu, kosztuje blisko 1450 zł/t. Magazyny krajowe, w zależności od regionu, kupują ją od 1300 zł/t do blisko 1400 zł/t. Najtaniej jest na ścianie wschodniej, najdrożej na północy i zachodzie kraju. 

Ceny nie powinny spadać, bo zagrożenie suszą jest spore, a kukurydza jest teraz jednym z bardziej poszukiwanych towarów. Ale mimo obaw o spadek plonów, z danych Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa wynika, że ziarna nie powinno zabraknąć. W skali globalnej zbiory w tym sezonie powinny zbliżyć się do miliarda dwustu milionów ton. I choć będą o blisko 3% niższe zeszłoroczne, to prognoza nie zmieniła się od czerwca. Ze względu na korektę zużycia, wzrosły za to szacunki światowych zapasów końcowych (blisko 313 milionów ton).

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności