Ceny zbóż przed wybuchem wojny
Atak Rosji na Ukrainę pod koniec lutego 2022-ego roku spowodował znaczne wahania notowań surowców rolnych. Jak jednak od samego początku lutego kształtowały się ceny zbóż?
Początek miesiąca przyniósł podwyżki na rynku zbóż. Tona pszenicy konsumpcyjnej podrożała w ciągu tygodnia o 50 zł/t i osiągnęła cenę 1350 zł/t. W ślad za pszenicą ruszyły notowania kukurydzy, której maksymalny koszt zakupu wynosił w pierwszych dniach lutego 1145 zł/t. Także rzepak z zeszłorocznych zbiorów utrzymał wysoką cenę - 3440 zł/t.
W kolejnych tygodniach znaczące zmiany nastąpiły na rynku rzepaku. Jego cena w ciągu doby spadła o 70 zł/t, do poziomu 3280 złotych. Z kolei śruta rzepakowa kosztowała w tym czasie powyżej 1660 złotych. Tona suchej kukurydzy w połowie miesiąca wyceniana była na około 1100 zł/t. Z kolei pszenicę konsumpcyjną można było sprzedać maksymalnie po 1240 złotych. Wzrosło zainteresowanie zakupem jęczmienia, którego cena osiągnęła 1060 złotych za tonę.
Koniec lutego rozpoczął się od zainteresowania ze strony kupujących pszenicą paszową i kukurydzą. Za tonę tej pierwszej płacono do 1160 zł, za drugiej - 1090 zł. Jednak konflikt na Ukrainie zmienił nastroje na giełdach. Zarówno w Paryżu, jak i w Chicago, pszenica i rzepak osiągnęły dawno nie notowane wzrosty. Wpływ tych zmian na krajowe cenniki, widoczne będą w zapewne w marcu.
Powrót do aktualności