Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pierwsze podsumowania żniw

Pierwsze podsumowania żniw

Na Lubelszczyżnie żniwa powoli się kończą. Do wykoszenia rolnikom zostały już tylko zboża jare, głównie pszenica. Plantatorzy robią pierwsze podsumowania tegorocznej kampanii żniwnej. Plony są na podobnym poziomie co przed rokiem.

Wydajność: średnio 6 ton z hektara - tak tegoroczne zbiory pszenicy oceniają rolnicy. To porównywalny wynik do ubiegłego roku. Na plony wpływ miała zmienna pogoda, głównie kwietniowa susza. Na tym ucierpiały głównie zboża jare.

Sucha wiosna nie pozwala na wczesny wschód i dobre rozkrzewienie - mówi rolnik Andrzej Zuszman i dodaje, że dobrze w tym momencie plonuje przede wszystkim pszenica.

To co cieszy, to jakość zbóż. W tym roku jest ona na wysokim poziomie. Jak mówi Dariusz Danielewicz z Zakładów Zbożowych w Zamościu, tegoroczna pszenica miała wysokie parametry (między innymi pod względem zawartości białka) i jedynie część z niej została zakwalifikowana jako paszowa.

Gorzej jest z rzepakiem, którego zbiór już się zakończył. Tutaj plonowanie było słabsze, sięgające maksymalnie 4 ton z hektara. Jak mówi Gustaw Jędrejek, prezes Izby Rolnej w Lublinie, braki z hektara rzędu 500-800 kilogramów są zauważalne, a dodatkowo tegoroczny rzepak nie jest odpowiednio natłuszczony.

W tym roku ceny zbóż są nieco wyższe niż w ubiegłym. Skupy za tonę pszenicy konsumpcyjnej płacą od 710 złotych do 750 złotych. Za rzepak - od 1650 zł/t do 1680 zł/t.

Źródło: "ROL - PETROL" Giełda Paliwowo-Rolna na podstawie: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności