Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pasze wciąż w górę

Pasze wciąż w górę

Ograniczenia transportowe skutkują rekordowymi cenami śruty sojowej, a mniejsze przeroby rzepaku, drożejącą śrutą rzepakową. Zaczął się trudny czas dla hodowców zwierząt.

Poszukiwania tańszych pasz czy zamienników tych drożejących ruszyły pełną parą. W górę pną się stawki między innymi otrąb. Pszenne wyceniane są nawet na 520 złotych za tonę. To o 40 złotych drożej niż w zeszłym tygodniu. Ceny żytnich osiągnęły 420 złotych.

W sprzedaży pojawiły się otręby jęczmienne. Można je kupić od 500 zł/t do 560 zł/t. Towaru jest dużo, bo zakłady przetwórcze robią na rynku większe zakupy jęczmienia pod produkcję kasz i mąk. Dzięki temu w sprzedaży jest też śruta jęczmienna, którą hodowcy mogą uzupełniać braki. Tona wyceniana jest na około 550 złotych.

Tymczasem mniejsze przeroby rzepaku przyczyniły się na ograniczenie dostaw na rynek śruty rzepakowej. I zdecydowanie podniosły jej ceny. W zeszłym tygodniu tonę tej paszy można było kupić średnio po 960 złotych. Dzisiaj stawki zaczynają się od 1105 złotych.

Śruta rzepakowa
ceny transakcyjne zł/t
ubiegły tydzień 940-980
dzisiaj 1105-1125
źródło: BM Start
 

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności