Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nowe maksima sojowe

Nowe maksima sojowe

Inwestorzy szukają bezpiecznych lokat, wyprzedając kontrakty na surowce rolne, ale gorsze prognozy zbiorów soi i spore zainteresowanie zakupem, utrzymują notowania na wieloletnich maksimach.

Wysokie stawki soi przełożyły się na podwyżki śruty sojowej. Tona śruty sojowej na giełdzie w Chicago kosztuje już blisko 390 dolarów za tonę. To o ponad 100 dolarów za tonę więcej, niż jeszcze w wakacje. A notowania cały czas rosną. Ostatnio tak drogo było w maju dwa lata temu. Tymczasem Amerykański Apartament Rolnictwa podał prognozy dla produkcji soi. Kolejny raz na rynek zawitały cięcia - tym razem o 2,5 miliona ton. Przy utrzymaniu konsumpcji, bardzo spadną zapasy. Na koniec sezonu mogą być o ponad 9% niższe niż w zeszłym roku i wyniosą 86,5 miliona ton. 

Wahania podaży i ceny na światowych parkietach już przekładają się na krajowy rynek. Dzisiaj tona śruty sojowej w portach wyceniana jest nawet na 1955 złotych za tonę. Tylko od wakacji jej stawki wzrosły o 400 zł/t, a rok temu maksymalna stawka wynosiła niespełna 1400 zł/t

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności