Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nerwowa reakcja rynków

Nerwowa reakcja rynków

Nerwowa reakcja rynków na wojnę na Ukrainie. Na giełdach surowcowych notowania wystrzeliły w górę. Pszenica i soja za oceanem są najdroższe od 10 lat.

Giełdowi gracze zdają sobie sprawę, że podaż części towarów może być ograniczona. Dlatego inwestują w ropę, metale i surowce rolne. Kontrakty na pszenicę na chicagowskiej giełdzie osiągnęły poziom ponad 340 dolarów za tonę. Tona kukurydzy kosztuje już ponad 280 dolarów, soi ponad 615 dolarów za tonę. Prawie 520 dolarów płacą kupujący za śrutę sojową. A dzień może przynieść nie notowane dotąd wzrosty. 

Zwiększone zakupy kontraktów trwają już od wczorajszego popołudnia, także na parkiecie w Paryżu. Pszenica otwiera się dzisiaj na poziomie 335,50 euro za tonę - o blisko 50 euro wyżej, niż wczoraj. To najwyższa stawka z jaką mieliśmy do czynienia nie tylko w tym roku, ale i w historii notowań. Kontrakty na kukurydzę otworzyły się dzisiaj na 300 euro za tonę - o ponad 30 euro wyżej, niż środowe zamknięcie. To najwyższy wynik na przestrzeni lat.

W górę wystrzeliły też notowania rzepaku. Na paryskim parkiecie tona wyceniana jest na 785 euro za tonę. Od wczoraj to wzrost o prawie 45 euro. Ale z każdą chwilą kupujących przybywa i sytuacja się zmienia.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności