Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kukurydza – zbiory na półmetku

Kukurydza – zbiory na półmetku

Zbiory kukurydzy na półmetku. Jakość ziarna jest bardzo dobra, tylko ostatnio przeszkadzały opady deszczu, które wpłynęły na zbyt dużą wilgotność surowca.

Właśnie z tego powodu Polski Związek Producentów Kukurydzy, doradza sadzenie nie za dużej ilości późnych odmian, bo w takim roku jak ten, są problemy z wilgotnością. Teraz wynosi ona aż 36-37 procent. A to oznacza spore straty finansowe dla rolników, którzy za przekroczenia powyżej dopuszczalnej normy wynoszącej 30 procent, mają w punktach skupu potrącane stawki.

Najbliższe słoneczne i bezdeszczowe dni powinny trochę poprawić sytuację, bo ewentualne przymrozki kukurydzy nie zaszkodzą. Nie ma w tym roku problemów z fuzariorą, bo lato było suche. Omacnica pojawiła się tylko tam, gdzie w porę nie podjęto walki biologicznej, ale i tak jest jej w tym sezonie znacznie mniej, niż w poprzednim. Kukurydzy na ziarno powinno być więc sporo, a to oznacza, że moglibyśmy z powodzeniem wyeksportować część zasobów do Francji, Niemiec oraz na Wschód - gdzie brakuje tego zboża.

Ceny skupu kukurydzy suchej wynoszą teraz od 700 zł/t w krajowym handlu, do nawet 800 zł/t w portach. Stawki kukurydzy mokrej kształtują się w granicach od 420 zł/t do 500 zł/t.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności