Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kukurydza – powolne zbiory

Kukurydza – powolne zbiory

Zbiory kukurydzy posuwają się do przodu, ale ze względu na zmienną pogodę dosyć powoli. Eksperci apelują o przyspieszenie prac, bo w listopadzie wilgotność ziarna już nie spada, a rośnie.

Ostatnie październikowe bardziej słoneczne i ciepłe dni, pozwoliły zbierać kukurydzę. Dzięki takiej pogodzie spadła też wilgotność ziarna o kilka procent. U późniejszych odmian wynosi ona około 34%, a w u wcześniejszych poniżej 30%, czyli całkiem nieźle.

W niektórych miejscach żniwa są już bardzo zaawansowane, w innych regionach, na przykład na Zachodnim Pomorzu, dopiero się rozkręcają.

Na razie w ofertach najwięcej jest mokrej kukurydzy, a jej ceny rosną. W ciągu tygodnia stawki poszły do góry co najmniej o 40 zł/t. Teraz tona mokrej kukurydzy kosztuje od 480 zł/t na południu kraju, do nawet 540 zł/t na północy. Coraz wyższe ceny są wynikiem wysokich stawek zbóż paszowych oraz sporego zapotrzebowania na wykorzystywanie tego ziarna do produkcji środków dezynfekcyjnych. Eksport do Niemiec nieco przystopował, bo popyt wewnętrzny zagospodarowuje podaż.

Poszukiwane jest też suche ziarno, ale tu jest problem, bo mokre nie zawsze opłaca się suszyć. Ceny skupu suchego ziarna wynoszą teraz od 700 zł/t do 750 zł/t w magazynach krajowych, a w portach nawet do 850 zł/t.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności