Ceny zbóż, notowania, aktualności

Gorący czas żniw

Gorący czas żniw

Lipiec to gorący czas na giełdach surowcowych. Wahania cen są coraz większe. Rzepak na paryskim parkiecie Matif dziennie potrafi zyskać lub stracić nawet kilkadziesiąt euro. A to nie wpływa korzystnie na sytuację na poszczególnych rynkach.

Jeszcze w zeszłym tygodniu tona rzepaku na giełdzie w Paryżu wyceniana była na niemal 700 euro, dzisiaj kosztuje niespełna 625. Wahania notowań ropy i olejów oraz niestabilność kursów walut dodatkowo sprawiają, że śladem zmian na europejskiej giełdzie, idzie też krajowy rynek. I ceny spadają.

Pod koniec czerwca producenci mogli liczyć na sprzedaż nasion nawet po 3800 zł/t. Początek lipca przyniósł spore obniżki - nawet o 500 złotych za tonę. Dzisiaj maksymalna stawka to 3100 zł/t. Tempo spadków nieco wyhamowało, ale trend pozostaje ten sam. Czy się odwróci, będzie zależało teraz od zbiorów. Analitycy szacują, że zbiory będą wyższe od ubiegłorocznych nawet o 300.000 ton.

Rzepakowe żniwa zaczęły się już w całym kraju. Najpóźniej wystartowała z nimi północ. I tam, z pierwszych ocen wynika, że nasion jest sporo i o zaolejenie nie trzeba się martwić. Ale tam, gdzie susza mocno rzepakowi dokuczyła, na wysoką zawartość oleju nie ma co liczyć.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności