Ceny zbóż, notowania, aktualności

Extra sezon

Extra sezon

To może być rekordowy rok w produkcji nasion oleistych - wynika z najnowszych prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa. Świat może ich dostarczyć o 6 procent więcej niż rok temu, czyli ponad 635 milionów ton.

Globalne zapasy rzepaku na koniec sezonu, amerykańscy analitycy oszacowali na blisko 6 milionów ton. Globalną produkcję - na ponad 74 miliony ton (wzrost 3,2% r/r). Liderem produkcji wciąż pozostaje Kanada, która ma zebrać 20 mln 200 tys. ton canoli. Unia Europejska najpewniej zakończy sezon wynikiem 17 milionów ton rzepaku - pod warunkiem poprawy pogody i możliwości rozpoczęcia właściwych żniw.

Nieznacznie wzrośnie też globalne zużycie nasion roślin oleistych, a to oznacza, że zapasy na koniec sezonu przekroczą ponad 100 milionów ton. To tylko 25 milionów mniej niż w rekordowym sezonie trzy lata temu.

W efekcie prognoz na paryską giełdę zawitały spadki. Rzepak od wczoraj stracił ponad 14 euro/t. Na razie nie przełożyło się to na krajowy rynek.

Rzepak z dostawami na sierpień, można zakontraktować od 2380 zł/t (w magazynach krajowych) do 2460 zł/t (w umowach na eksport).

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności