Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dużo drożej

Dużo drożej

Nie na taki scenariusz liczyli hodowcy zwierząt. Lipiec zamiast przynieść spadki, kontynuuje wzrosty. Notowania soi sporo powyżej 500 dolarów za tonę. Jej śladem podąża śruta sojowa.

A im drożej za oceanem, tym drożej i u nas. W krajowych magazynach śruta sojowa kosztuje nawet 1945 złotych za tonę. Jeszcze pod koniec czerwca stawki maksymalne były o ponad 100 zł/t niższe. I chociaż analitycy spodziewają się, że przeceny powinny szybko nadejść, to takiej gwarancji nikt nie daje, a kupującym pozostaje słono płacić.

Wciąż bardzo drogi jest także surowy olej sojowy do natłuszczania pasz. Tona kosztuje blisko 6000 złotych.

W górę pną się także ceny śruty rzepakowej. Dostępność zeszłorocznego rzepaku jest już niewielka, a dodatkowo część firmy jeszcze nie uruchomiła produkcji, więc śruty rzepakowej na rynku nie ma zbyt dużo. Stąd i wysoka cena. Dziś tona z odbiorem na początku sierpnia wyceniana jest powyżej 1200 złotych. Delikatne przeceny prognozowane są od drugiej połowy sierpnia do października. Śrutę na ten czas można zakontraktować na nieco poniżej 1200 zł/t, ale czy takie stawki będą także w sprzedaży rynkowej, w dużej mierze będzie zależało od ilości rzepaku i przerobu nasion.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności