Ceny zbóż, notowania, aktualności

Czas żniw

Czas żniw

Trwają zbiory jęczmienia ozimego, a pod koniec tygodnia mogą się zacząć już żniwa pszenżyta. Ciepła i słoneczna pogoda nadrobiła zaległości. Zboża już wszędzie się złocą.

Pierwsze zbiory jęczmienia ozimego na słabych glebach, jak zwykle, wypadły nie najlepiej. Ziarno ma słabą gęstość hektolitrową, ale zdaniem maklerów dalsza część żniw na lepszych ziemiach może już dać zadowalające wyniki. Rolnicy chętnie wożą ziarno, a firmy skupowe są bardzo zainteresowane jęczmieniem i nawet nie zawsze stosują potrącenia za nieco gorsze parametry.

Przy właściwej gęstości, w magazynach krajowych stawki za jęczmień są - jak na teraz - bardzo wysokie i sięgają 740 zł/t.

Niedługo rozpoczną się żniwa pszenżyta. Ale rolnicy będą przede wszystkim pilnowali najdroższego ziarna, czyli pszenicy konsumpcyjnej. Tu, przy dojrzałym zbożu, wystarczy dzień ulew, aby z konsumpcyjnej została zaklasyfikowana do paszowej - mówią maklerzy. A rzepak? Może poczekać. 

W portach skupowane są jeszcze ubiegłoroczne zboża. Ubiegłoroczna pszenica konsumpcyjna ma zbliżone stawki do nowej - za tę z dostawą w lipcu, rolnicy mogą dostać 875 zł/t. Za dostarczoną w sierpniu od 865 zł/t do 880 zł/t.

Pszenżyto z dostawą w sierpniu i wrześniu kosztuje maksymalnie 760 zł/t. Tona jęczmienia wyceniana jest na 785 zł/t, a żyta - 660 zł/t.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności