Ceny zbóż, notowania, aktualności

Cięcie zbóż

Cięcie zbóż

Pod znakiem przecen. Notowania pszenicy w kontraktach terminowych zaliczały w ostatnim tygodniu wielomiesięczne minima. Ostatecznie najnowsze notowania pszenicy zamknęły się na poziomie około 186 euro za tonę.

A to oznacza długo wyczekiwane przez kupujących zmiany. Pszenica potaniała i raczej na bardzo spektakularne wzrosty nie ma już co liczyć. W ciągu miesiąca jej stawki spadły średnio o 20 euro za tonę. Teraz trwa realizacja zamkniętych już kontraktów na maj, a kupować można w kontraktach terminowych na wrzesień.

Na naszym rynku kończy się jej zakup przez większe firmy eksportowe. Dziś ostatni moment, by zdążyć ze sprzedażą do portów, zanim odpłyną największe statki.

Cena pszenicy konsumpcyjnej w porcie spadła sporo poniżej 900 złotych. Tonę można jeszcze zakontraktować od 870 zł/t do 880 zł/t.

Na wewnętrznym rynku też szykują się zmiany. Na razie główna dotknęła pszenicy konsumpcyjnej. Jej stawki spadły, zrównując się poziomem z pszenicą paszową.

Zboża konsumpcyjne
ceny transakcyjne zł/t
pszenica 840-860
kukurydza 700-760
jęczmień 700-730
owies 650-720
żyto 580-620
źródło: BM Start

Ceny pozostałych zbóż pozostają na razie stabilne, ale zdaniem analityków najbliższe dni mogą przynieść korekty w dół - bo jeśli tanieje pszenica, to z reguły tanieją pozostałe ziarna. Zwłaszcza, że zboża na rynku w ofertach sprzedaży, jest sporo.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności