Ceny zbóż, notowania, aktualności

Cięcie zbóż i prognoz

Cięcie zbóż i prognoz

Żniwa w Europie przekroczyły półmetek, a w części regionów zdążyły się już zakończyć. Wraz ze stopniem ich zaawansowania uściślane są prognozy zbiorów. Analitycy szacują, że będą one nie tylko niższe w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale i poniżej średniej z ostatnich lat.

Poziom nieco ponad 280 milionów ton, czyli wynik o pięć procent słabszy niż w ubiegłym sezonie,. Tak zdaniem ekspertów Komisji Europejskiej zamknie się obecny rok dla unijnej produkcji zbóż. I to pomimo większego areału upraw. Gorsze wyniki to efekt suszy, którą rośliny mocno w tym roku odczuły. 

Spodziewana jest mniejsza produkcja pszenicy. Unijni producenci zbiorą jej niespełna 125 milionów ton. Słabsze będą też wyniki dla pozostałych zbóż.

O blisko procent mniej ma być jęczmienia, pszenżyta o ponad 6% mniej, żyta o ponad 3,5%, a pszenicy durum o ponad 8%. Na plus, i to nie znaczny, ma szansę tylko owies.

Spadki w produkcji nie ominą też Polski, mimo, że zbożem obsiano więcej pól. Komisja Europejska szacuje, że w tym sezonie ziarna zbierzemy o blisko 4% mniej, niż w ubiegłym. Prognozy produkcji dla pszenicy są o 5% gorsze, niż rok temu. Dla pszenżyta o 7%, dla żyta o blisko 5%, a dla owsa o ponad 9%. Więcej - i to prawie o 12% niż w ostatnim sezonie, zbierzemy jęczmienia.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności